Tiskové zprávy

Ostrava, 21.03.2012

Dalkia spouští první síť chladu v České republice

Společnost Dalkia 22. března spouští první síť chladu v České republice při příležitosti otevření nového obchodně-kulturního centra „Nová Karolina“ v Ostravě. Dalkia byla vybrána již v roce 2008 jako dodavatel tepla a chladu pro významný obchodní, kulturní a zábavní komplex (o rozloze 32 ha) v České republice. A tak se rozhodla zavést nové, vysoce účinné řešení pro zajištění klimatizace objektů centra Nova Karolina: síť chladu.  

Jedná se o jedinečný systém svého druhu vytvořený v České republice: chlad je vyráběn z jednoho centrálního zdroje a poté distribuován ve formě studené vody (o teplotě 6° C) do objektů nového komplexu. Toto řešení umožňuje na jedné straně větší míru využití komerčních prostor díky odbourání jednotlivých klimatizačních jednotek v objektech a na druhé straně lepší využití energetické účinnosti v porovnání s individuálními systémy klimatizace. Pro první etapu celková chlazená plocha objektů přesahuje 100 000 m2 a celkový součet potřeb chladícího příkonu je 14 MW, což lze přirovnat k příkonu přibližně 45 000 moderních ledniček o objemu 250 l, energetické třídy A s mrazákem. Roční objem dodávek chladu v první etapě se předpokládá ve výši 14 000 MWh.

„Unikátní dálková síť chladu v Nové Karolině je prvním takovýmto počinem svého druhu v celé České republice. Tento projekt je pro nás ideální příležitostí prokázat naše odborné znalosti a zároveň jsme hrdí na to, že tímto ekologicky šetrným projektem přispíváme k modernizaci a rozvoji města Ostravy,“ zdůrazňuje country manažer skupiny Dalkia v České republice, pan Laurent Barrieux.

Vytápění je založeno na napojení jednotlivých objektů komplexu na systém dálkového zásobování teplem, který Dalkia dlouhodobě v Ostravě využívá k ekologickému způsobu zajišťování tepelné pohody pro více než 100 000 domácností. Plánovaný roční objem dodávek tepla objektů I. etapy projektu Nová Karolina včetně nového obchodně-zábavního centra se bude pohybovat kolem 80 TJ, což odpovídá roční spotřebě tepla pro vytápění přibližně 2 000 ostravských domácností. Ve fázi dokončení projektu bude odběr tepla pro tento urbanistický komplex představovat až 194 TJ za rok.

Již v době otevření je chlad dodáván spolu s teplem do obchodního centra pro zajištění optimálních tepelných podmínek všem návštěvníkům v letním i zimním období. Ostrava je prvním městem, kde je využíván tento unikátní způsob poskytování chladu. Toto inovativní řešení navržené Dalkií zároveň umožní rozšířit síť chladu pro další ostravské klienty a díky Dalkii se tato čtvrť stane vzorem udržitelného rozvoje.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dalkia patří mezi nejvýznamnější energetické skupiny v České republice. V tuzemsku působí od roku 1991 a postupně si vybudovala pozici předního výrobce a distributora tepla a výrobce elektrické energie na českém trhu. V současné době skupinu Dalkia v ČR, kde pracuje téměř 2 500 zaměstnanců, tvoří osm společností: Dalkia Česká republika, Dalkia Kolín, Dalkia Mariánské Lázně, Olterm&TD Olomouc, AmpluServis a od roku 2010 také Dalkia Industry CZ (původní název NWR Energy) včetně jejích dvou dceřiných firem Dalkia Commodities CZ (původně CZECH-KARBON) a Dalkia Powerline (dříve NWR Energetyka Polska). 

 

Dalkia, dceřiná společnost Veolie Environnement a EDF, je předním světovým poskytovatelem energetických služeb, který přináší inovativní řešení zaměřená na udržitelný rozvoj měst i firem. V době poznamenané klimatickými změnami, nestabilitou cen energií a čím dál omezenějšími zdroji, Dalkia poskytuje svým klientům rozsáhlé služby s cílem provozovat a rozvíjet úspornější a ekologičtější energetické systémy. S více než 52 000 zaměstnanci ve 40 zemích dosáhla Dalkia v roce 2011 obratu 8,3 miliardy eur. www.dalkia.com

NAHORU

Kontakt pro tisk:

Dalkia Česká republika - Milan Wagner

Tel.: +420 553 401 401
Mobil: +420 602 721 437
E-mail: milan.wagner@newsocrat.cz, www.dalkia.cz